Choć stan polskich dróg jest coraz lepszy, wciąż pozostawia wiele do życzenia. Nie tylko zawieszenia, ale też felgi naszych samochodów są narażone na uszkodzenia, czy to w przypadku wjechania w dziurę, czy najechania na wystający krawężnik. Kiedy koło trafia na nierówność, działają na nie wielkie siły, które mogą uszkodzić felgę i jeśli się tak stanie, mamy do wyboru dwie opcje – możemy albo wymienić felgę na nową, albo naprawić uszkodzenie. Na czym polega prostowanie felg i czy jest to opłacalne? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.
Silnik to jeden z najważniejszych, a jednocześnie najbardziej skomplikowanych elementów w każdym samochodzie. Często narażamy go na poważne błędy eksploatacyjne, które mogą skutkować nie tylko obniżeniem jego sprawności i skróceniem żywotności, ale również poważnymi awariami.
Rozrząd to kluczowy element w silnikach samochodowych umieszczony w głowicy silnika. Dzięki jego sprawnej pracy możliwe jest odpowiednie zsynchronizowanie otwierania i zamykania zaworów, a także przekazywanie napędu dalej – do kolejnych części osprzętu silnika takich jak pompa wody i pompa oleju. Układ rozrządu to mechanizm, który steruje urządzeniami odpowiedzialnymi za dopływ mieszanki paliwowo powietrznej i powietrza do cylindrów oraz usuwaniem spalin. Jest ona zazwyczaj napędzany przez pasek albo łańcuch. W dzisiejszym wpisie postaramy się Wam przybliżyć, na czym dokładnie polega wymiana rozrządu.
Bez alternatora jazda samochodem spalinowym byłaby praktycznie niemożliwa. Gdyby nie ładował on akumulatora, nie moglibyśmy go odpalić, a także korzystać ze świateł czy nowoczesnych systemów służących do wspomagania jazdy. Ta niewielka część odpowiada za zamianę energii mechanicznej w prąd przemienny podczas pracy silnika i magazynowanie go w akumulatorze.
Dobry stan opon gwarantuje bezpieczną i płynną jazdę, redukując w olbrzymim stopniu ryzyko wypadku. Nie tylko deformacja drutówki czy plamy wewnątrz opony eliminują ją z użycia. Nie powinno się jeździć także na oponach ze zniszczonymi bokami, powierzchniowymi przecięciami i… zbyt płytkim bieżnikiem.
Nieodpowiednie wyważenie kół może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje, z czego nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę. Co ciekawe, problem ten może dotyczyć nie tylko używanych kół, ale i nowych.
Sprzęgło to jeden z tych elementów, dzięki któremu w ogóle możliwa jest jazda samochodem. Każda poważniejsza usterka może więc unieruchomić pojazd, nawet jeśli pod innymi względami jest całkowicie sprawny. Jednak proces zużycia sprzęgła zazwyczaj następuje bardzo powoli. Postępujące zmiany niekiedy dają o sobie znać w dość subtelny sposób, więc nietrudne je przeoczyć. Kiedy już dojdzie do zaawansowanych uszkodzeń, pojawią się poważne problemy z prawidłowym funkcjonowaniem sprzęgła, co odbija się nie tylko na komforcie jazdy, ale i bezpieczeństwie jazdy. Ten element zawsze powinien być w 100% sprawny! Dlatego też, gdy masz jakiekolwiek wątpliwości, zgłoś się do naszego warsztatu. Sprawdzimy, w czym tkwi problem i jak można go skutecznie i w przystępnej cenie rozwiązań.
Co prawda na polskich drogach można jeszcze spotkać sporo aut bez klimatyzacji, ale większość osób, które planują zakup auta, szuka pojazdu posiadającego ją na wyposażeniu. Klimatyzacja samochodowa to obecnie niezbędne minimum. W upalne dni kierowcy nie są w stanie obejść się bez niej. Każdy z nas wie, że układ klimatyzacji należy okresowo serwisować. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że o układ klimatyzacji należy dbać także podczas codziennej eksploatacji.
Wiele osób, które posiadają pojazdy wyposażone w klimatyzację, nie zastanawia się nawet w jaki sposób należy ją odpowiednio użytkować. A tym bardziej nie przywiązują wielkiej wagi do regularnej dbałości o układ klimatyzacji w samochodzie. Tymczasem okazuje się, że tak jak inne podzespoły auta, również klimatyzacja wymaga regularnego serwisu, którego częścią jest czyszczenie. Z pewnością warto przyswoić informacje o tym jak często należy sprawdzać poszczególne podzespoły klimatyzacji. Ta wiedza może uchronić nas przed niepotrzebnymi wydatkami.