Blog

Sprawnie działający układ klimatyzacyjny w aucie to gwarancja bezpiecznej jazdy. Latem bowiem, wraz ze wzrostem temperatury, obniża się zdolność koncentracji kierowcy oraz wydłuża się jego czas reakcji, a wtedy o wypadek nietrudno. Przeglądu klimatyzacji powinniśmy zatem dokonywać z jednej strony regularnie, z drugiej za każdym razem, gdy wykryjemy niepokojące usterki.

Oba te przypadki omówimy w dzisiejszym wpisie.

Najczęstsze usterki klimatyzacji

Jedną z najczęstszych przyczyn awarii klimatyzacji, która powinna skłonić nas do jej przeglądu, jest brak czynnika chłodzącego. Przy codziennej eksploatacji klimatyzacji w ciągu roku ubywa od 10 do 15% czynnika chłodzącego, co wpływa na pogorszenie sprawności działania całego układu. Dlatego przegląd po czterech latach to absolutne minimum, Kolejną, częstą przyczyną awarii układu klimatyzacyjnego, będzie jego rozszczelnienie, następujące na skutek uszkodzenia zaworu rozprężonego lub wężyków, zaistniałego przez pęknięcie lub przetarcie.

Przeglądu klimatyzacji powinniśmy dokonać także w przypadku, gdy podejrzewamy uszkodzenie chłodnicy lub sprężarki. Najczęstszą przyczyną usterki sprężarki będzie zużycie lub zatarcie jej części, spowodowane brakiem oleju w układzie. Winę mogą ponosić także zanieczyszczenia, które przedostały się do kompresora lub zbyt duża ilość czynnika chłodzącego, prowadząca do blokowania się sprężarki. 

Korzyści z regularnych przeglądów klimatyzacji

Awarie klimatyzacji to sytuacje niespodziewane. Tymczasem w przypadku nawet sprawnie działającej klimatyzacji, jej przeglądów powinniśmy dokonywać regularnie: raz lub dwa razy do roku.

 

Jej prawidłowe działanie bowiem jest niezwykle istotne: klimatyzacja nie tylko obniża temperaturę lecz również oczyszcza powietrze z pyłków, drobnoustrojów oraz kurzu. Niekonserwowana, gromadzi drobnoustroje, przyczyniające się do powstawania alergii, łzawienia i pieczenia oczu, problemów z gardłem, nawracającego kataru i kaszlu lub innych chorób płucnych. Zaniepokoić powinny nas także przykre zapachy pleśni, wydobywające się z otworów wentylacyjnych. Regularne czyszczenie i przeglądy klimatyzacji przyczynią się także do cichej pracy samego urządzenia, a także utrzymywania w samochodzie stałej temperatury.