Blog

 

Za chłodzenie powietrza w układzie klimatyzacji odpowiada czynnik chłodzący. To on właśnie jest wymieniany w trakcie serwisowania urządzenia.

Zasada działania układu jest dość prosta.

Po wydostaniu się sprężonego i rozgrzanego czynnika z kompresora trafia on do skraplacza, czyli chłodnicy. W nim następuje obniżenie temperatury czynnika i jego skroplenie. Następnie czynnik trafia do osuszacza gdzie oddzielane są zanieczyszczenia, para wodna i cząsteczki powietrza. W zaworze rozprężającym czynnik rozpręża się i zostaje schłodzony. Strumień powietrza generowany przez wentylator przepływa przez parownik i schłodzone powietrze trafia do kabiny samochodu.

Jak często powinno się napełnić klimatyzację w aucie?

W trakcie całego roku w wyniku eksploatacji klimatyzacji ubywa od 10 do 20% czynnika chłodzącego. System zatem powinno napełniać się nie rzadziej niż raz na dwa lata, najlepiej raz w roku.

Optymalną porą nabijania klimatyzacji jest początek sezonu wiosenno-letniego, gdy wiadomo, że urządzenia do chłodzenia będzie używało się dużo intensywniej, niż przez pozostałą część roku. 

Jak przebiega proces napełniania klimatyzacji?

Nabijanie klimatyzacji samochodowej to proces wieloetapowy.

Najpierw następuje spuszczenie czynnika chłodniczego z olejem.

Kolejno do układu wpuszcza się azot pod dużym ciśnieniem, aby sprawdzić, czy układ jest szczelny. Jeżeli po kilkunastu minutach ciśnienie w układzie się nie zmieni, oznacza to, że klimatyzacja działa prawidłowo i można wpuścić nową dawkę czynnika chłodzącego.

Jeśli ciśnienie spadnie choćby minimalnie, do układu wpuszcza się barwnik fluorescencyjny. Wskaże on miejsce nieszczelności.

Decydując się na nabijanie klimatyzacji w naszym warsztacie, warto skorzystać z kompleksowej usługi przeglądu systemu, w ramach której nasi specjaliści przeprowadzą także jej czyszczenie.

Serwisować klimatyzacje powinno się przynajmniej raz do roku, jeśli działa prawidłowo. Jeśli natomiast generuje ona nieprzyjemne zapachy w trakcie pracy, nie należy zwlekać z wizytą u mechanika.

 

Sprawna klimatyzacja, zwłaszcza latem przy bardzo wysokich temperaturach powietrza, jest gwarancją bezpiecznej jazdy.