Blog

Olej silnikowy jest jednym z płynów eksploatacyjnych auta. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu smarowania. Ma wpływ na trwałość turbosprężarki i zużycie paliwa.

Jego regularna wymiana zapobiega osadzaniu się nagaru, a także oddziałuje pozytywnie na żywotność łańcuchowego napędu rozrządu.

Zalecaną częstotliwość wymiany tego płynu eksploatacyjnego określa producent auta, dlatego warto zapoznać się ze specyfikacją swojego pojazdu.

Kiedy wymienić olej w nowoczesnym silniku?

W nowoczesnym silniku olej należy wymienić po przejechaniu od 15 do 17 tysięcy kilometrów. Po pokonaniu takich dystansów filtr oleju nie będzie już bowiem w stanie zatrzymywać zanieczyszczeń.

Olej straci właściwości smarne i antykorozyjne, przyczyniając się do gorszej pracy silnika.

Jak postępować, gdy rzadko korzysta się z samochodu?

Rzadkie korzystanie z samochodu nie zwalnia kierowców z obowiązku wymiany oleju. W przypadku, gdy auto pokonuje najwyżej kilkaset kilometrów rocznie lub stoi przez większość czasu w garażu, nasi mechanicy zalecają wymianę płynu eksploatacyjnego raz w roku.

Jakie są wskazówki odnośnie do aut zasilanych gazem?

Częściej niż przeciętnie, bo po przejechaniu około 10 tysięcy kilometrów, należy wymieniać olej w samochodach, zasilanych paliwem gazowym.

Co ile wymieniać olej w samochodzie miejskim?

Prawidłowe i bezawaryjne funkcjonowanie samochodów, poruszających się głównie po mieście, kierowcy zapewnią sobie, jeśli będą wymieniać olej silnikowy, gdy licznik kilometrów przekroczy 12 tysięcy.

Wymieniając regularnie olej silnikowy w naszym zakładzie, klienci przedłużają żywotność silników swoich aut. Wlanie nowego oleju wiąże się bowiem z redukcją tarcia pomiędzy tłokami a cylindrami, co skutkuje zmniejszeniem oporów pracy silnika. Szybko można zauważyć oszczędności na paliwie oraz zmniejszenie poziomu hałasu, wydobywającego się spod maski samochodu.

 

Wymiana oleju zapewni także chłodzenie pracujących elementów silnika oraz odprowadzanie zanieczyszczeń, zatrzymywanych przez filtr oleju. Warto o niej pamiętać.