Blog

   

„Nie ma takiej rysy, której nie dałoby się usunąć”; można sparafrazować popularne powiedzenie i będzie to prawda. Głębokie rysy, przenikające w znacznym stopniu powłokę auta, powstałe w skutek wypadku lub kolizji, najlepiej usuwać u lakiernika lub w warsztacie samochodowym. Fachowcy bowiem idealnie dobiorą zaprawkę do koloru naszego auta, a samą rysę usuną w sposób trwały.

Jeśli jednak mamy do czynienia z powierzchniowymi, drobnymi rysami, powstałymi na przykład na skutek zarysowania auta  na parkingu, wówczas możemy pokusić się o samodzielne jej usunięcie. Pamiętajmy, że rysy na lakierze są nie tylko nieestetyczne, ale i niebezpieczne, powodować mogą bowiem dalszą korozję i odpadanie lakieru. Co zatem robić, gdy pojawią się na karoserii?

Kredki

Kredka, zawierająca wosk i lakier akrylowy, przeznaczona jest do usuwania głębokich zarysowań, odprysków oraz punktowych uszkodzeń lakieru. Jest to jednak środek doraźny; co prawda zabezpiecza rysę przed działaniem wody i słońca, jednak po kilkukrotnym myciu auta kredka rozmazuje się. Nadaje się zatem jedynie do chwilowego zabezpieczenia.

Wosk

Płytkie zarysowania, odbarwienia lakieru czy jego zmatowienia możemy próbować usunąć woskiem. Nanosimy go szmatką na umytą karoserię i po chwili wycieramy. Podobnie jak w przypadku kredki, starcza do pierwszego mycia auta.

Pasta koloryzująca

Do usuwania drobnych rys na samochodzie natomiast idealna będzie pasta koloryzująca. Nakłada się ją na szmatkę i nanosi na lakier kolistymi ruchami do momentu usunięcia rys. Pamiętajmy aby wytrzeć ją, zanim wyschnie. Metoda ta sprawdzi się także w usuwaniu pozostałości po innym lakierze lub gumie. Efekt jej działania jest długotrwały.

Lakier zaprawkowy

Z głębokimi zarysowaniami, a także ubytkami lakieru czy punktowymi odpryskami poradzi sobie lakier zaprawkowy. Zabezpieczy i trwale zamaskuje nawet najgłębszą rysę na lakierze. Nakłada się go niewielkim pędzelkiem na odtłuszczony wcześniej ubytek lakieru. Czynność należy kilkukrotnie powtórzyć. Doskonale nadawać się będzie do usuwania odprysków lakieru z drzwi.