Blog

Wiele osób, które posiadają pojazdy wyposażone w klimatyzację, nie zastanawia się nawet w jaki sposób należy ją odpowiednio użytkować. A tym bardziej nie przywiązują wielkiej wagi do regularnej dbałości o układ klimatyzacji w samochodzie. Tymczasem okazuje się, że tak jak inne podzespoły auta, również klimatyzacja wymaga regularnego serwisu, którego częścią jest czyszczenie. Z pewnością warto przyswoić informacje o tym jak często należy sprawdzać poszczególne podzespoły klimatyzacji. Ta wiedza może uchronić nas przed niepotrzebnymi wydatkami.

Jak wygląda regularny serwis klimatyzacji?

Serwis klimatyzacji kojarzy nam się przeważnie z jej nabijaniem specjalnym czynnikiem. Oczywiście jest to ważna czynność serwisowa, ale nie jedyna. Czynnik chłodzący uzupełniamy co 2 lata i w takim samym cyklu powinniśmy czyścić układ z wilgoci. Jednak warsztat zajmujący się serwisem klimatyzacji musimy odwiedzać raz w roku. O co wobec tego należałoby zadbać podczas corocznych wizyt? Przede wszystkim należy się skupić na wymianie filtra kabinowego – by zapobiec parowaniu kabiny podczas deszczu lub wilgotnych dni, jak również na czyszczeniu kanałów dolotowych powietrza, wlotów powietrza na zewnątrz pojazdu oraz na odgrzybieniu układu parownika. Część z tych czynności możesz wykonać sam, ale odgrzybianie czy sprawdzanie drożności kanałów odprowadzających skropliny z parownika dolotowych należy pozostawić profesjonalistom, ponieważ brak drożności takiego kanału może doprowadzić do gromadzenia wilgoci na podłodze auta, a co za tym idzie do korozji czy pleśnienia wykładziny samochodowej i dywaników.

Jeśli chodzi o naprawy serwisowe, to co kilka lat warto również wymienić filtr osuszacza. Kiedy najlepiej udać się do mechanika, który dokona przeglądu klimatyzacji? Najlepszą porą będzie wiosna.

 Jak samodzielnie dbać o układ klimatyzacji?

Regularny serwis klimatyzacji to nie jedyny obowiązek użytkownika pojazdu. Musimy pamiętać, że oprócz corocznych wizyt w zakładzie mechanicznym należy również zwrócić uwagę na sposób codziennego użytkowania klimatyzacji. Wiele osób nie używa klimatyzacji regularnie. To duży błąd, który może doprowadzić do uszkodzenia sprężarki. Sprężarka klimatyzacji jest jednym z najdroższych podzespołów. Jest ona elementem ruchomym. Regularne użytkowanie klimatyzacji sprawia, że wszystkie elementy sprężarki są odpowiednio nasmarowane. Długie okresy „przestojów” mogą doprowadzić do awarii sprężarki z powodu niedostatecznego smarowania.

W okresie letnim warto przed uruchomieniem klimatyzacji przewietrzyć auto, dzięki czemu układ będzie w stanie schłodzić wnętrze pojazdu w krótszym czasie. Równie ważne jest regularne uruchamianie klimatyzacji w okresie zimowym. Musimy pamiętać, że oprócz chłodzenia układ klimatyzacji powoduje również osuszanie powietrza, co z kolei ma ogromne znaczenie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wilgotność powietrza jest wysoka. Klimatyzacja pomaga wtedy w szybkim odparowaniu szyb.

Wybierając warsztat samochodowy, któremu powierzymy zadanie serwisu klimatyzacji, warto zweryfikować jego doświadczenie w tym zakresie. Brak odpowiedniej wiedzy oraz sprzętu może bowiem doprowadzić do jeszcze większych szkód w układzie.