Blog

Silnik to jeden z najważniejszych, a jednocześnie najbardziej skomplikowanych elementów w każdym samochodzie. Często narażamy go na poważne błędy eksploatacyjne, które mogą skutkować nie tylko obniżeniem jego sprawności i skróceniem żywotności, ale również poważnymi awariami.

Dotyczy to przede wszystkim silników Diesla, które są nieco bardziej wymagające pod względem codziennego użytkowania niż silniki benzynowe. W tym artykule podpowiemy, jak w prosty sposób dbać o silnik wysokoprężny, aby jak najdłużej zachował swoją sprawność.

6 prostych sposobów na przedłużenie żywotności silnika

  1. Rozgrzej silnik zanim ruszysz. Rozruch to moment, w którym silnik najbardziej się zużywa, gdyż w ciągu kilku pierwszych sekund nie ma właściwego smarowania. Dlatego po uruchomieniu silnika nie należy od razu narażać go na wysokie obroty. Odczekaj chwilę, aby mógł rozgrzać się do temperatury roboczej, która jest dla niego najbezpieczniejsza.

  2. Po dłuższej trasie odczekaj, zanim wyłączysz silnik. Również po dłuższej trasie należy odczekać kilka chwil przed wyłączeniem silnika, aby turbina miała szansę się schłodzić. Gdy przez dłuższy czas poruszamy się z dużą prędkością, np. po autostradzie, temperatura silnika znacznie wzrasta. Natychmiastowe zgaszenie samochodu po dotarciu na miejsce może mieć negatywny wpływ na żywotność silnika. Warto go wcześniej nieco schłodzić, np. pokonując krótki odcinek drogi nieco wolniej.

  3. Prawidłowe smarowanie. To jeden z bardzo ważnych czynników, mających bezpośredni wpływ na żywotność silnika. Podstawą jest oczywiście odpowiedni dobór oleju. Olej pokrywa metalowe elementy silnika, gwarantując gładką pracę przesuwających się względem siebie części. Wybrany produkt musi więc cechować się odpowiednimi parametrami, aby zapewnić dobry poślizg, właściwy rozruch i prawidłową kompresję. Oprócz tego ma on niebagatelny wpływ na rozkład temperatur w silniku. 

  4. Regularne czyszczenie filtrów cząstek stałych. Filtry cząstek stałych mają na celu usuwanie sadzy z niespalonego paliwa w samochodach z silnikiem diesla. Muszą być regularnie czyszczone, gdyż w innych przypadku może dojść do zapchania silnika. Na takie problemy najbardziej narażone są pojazdy użytkowane wyłącznie na krótkich trasach, np. do jazdy po mieście.

  5. Dbaj o odpowiedni styl jazdy. Również sposób, w jaki eksploatujemy nasz pojazd, ma duży wpływ na żywotność silnika. Warto jeździć tak, aby wykorzystać optymalny zakres obrotów silnika. Ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie obroty w trakcie jazdy nie są korzystne dla jednostki napędowej. Niezbyt korzystna wiadomość dla wielu kierowców jest też taka, że silniki spalinowe nie przepadają za częstym pokonywania krótkich dystansów. Dotyczy to przede wszystkim pojazdów, które użytkowane są wyłącznie do tzw. jazdy po mieście. Jeśli więc planujesz kupić auto wyłącznie do pokonywania kilku kilometrów dziennie, postaw na niewielki pojazd z silnikiem benzynowym.

  6. Regularnie serwisuj silnik w swoim samochodzie. Silnik to jeden z najważniejszych, a jednocześnie dość skomplikowanych elementów w samochodzie. Aby zapewnić mu długą żywotność i bezawaryjną pracę, warto zadbać nie tylko o prawidłową eksploatację, ale również regularne serwisowanie samochodu. Nawet drobna usterka, która w porę nie zostanie naprawiona, bardzo szybko może przyczynić się do poważnych i kosztownych awarii. A wystarczy jedynie systematycznie kontrolować swój silnik, aby uniknąć takich sytuacji.