Blog

Wysoka jakość ogumienia samochodowego bezpośrednio odpowiada za bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych użytkowników dróg. Wymiana opon jest konieczna nie tylko w sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia opony. Pamiętać należy także o tym, że opony starzeją się i ulegają zużyciu eksploatacyjnemu. Przyjmuje się, że maksymalny okres użytkowania kompletu opon to 10 lat. Najczęściej jednak opony wymieniamy na nowe po 6 sezonach. Sprawdźmy w związku z tym, czym kierować się przy wyborze odpowiednich opon do samochodu.

 

Wybór opon do auta krok po kroku

  

  1. Zdecyduj, czy chcesz opony sezonowe, czy wielosezonowe. Podstawowym kryterium wyboru opon jest ich przeznaczenie na konkretny sezon. Świadomość znaczenia sezonowych wymian ogumienia sukcesywnie wzrasta i obecnie ponad 90% polskich kierowców wymienia opony wraz z nadejściem lata i zimy. Opony letnie mają prosty bieżnik z niewielką ilością nacięć i dużymi klockami. Produkowane są z twardej gumy i przystosowane do jazdy po rozgrzanym asfalcie. Opony zimowe charakteryzują się agresywną rzeźbą bieżnika, która odpowiada za odprowadzanie śniegu i błota. Produkowane są z miękkiej gumy, dlatego zachowują parametry plastyczności nawet przy dużych mrozach. Alternatywą dla dwóch kompletów opon są opony wielosezonowe. Ogumienie całoroczne to dobry wybór dla kierowców, którzy nie eksploatują mocno auta i jeżdżą głównie po mieście.
  2. Sprawdź rozmiar ogumienia na boku opony i w instrukcji. Najważniejszym parametrem opony jest jej rozmiar. Rozmiar opony znajdziemy na jej boku. Na wszelki wypadek warto również odczytać w instrukcji, jaki rozmiar opony jest zalecany przez producenta samochodu. Uzależniony jest on od modelu auta i mocy jego silnika. Rozmiar opony to kod, który składa się z trzech wartości oddzielanych ukośnikami. Pierwsza wartość to średnica opony, druga to procentowy stosunek wysokości do szerokości, a trzecia to średnica felgi. Pamiętajmy, że nie wolno w aucie instalować opon o rozmiarze mniejszym niż zalecany. Montaż większych opon jest dopuszczalny, jeżeli wybrany zamiennik został uwzględniony w instrukcji obsługi auta.
  3. Pamiętaj o indeksie nośności i indeksie prędkości opony. Wiemy już, że rozmiar opony można minimalnie zmienić, między innymi na potrzeby tunningowania. Trzeba znać przy tym wartości, których bezwzględnie należy się trzymać. Należy do nich indeks nośności i prędkości. Indeks nośności opony to wartość maksymalnego obciążenia ogumienia w trakcie jazdy z największą dopuszczalną prędkością. Określany jest dwoma ostatnimi wartościami liczbowymi w kodzie opony. Zamontowanie opon o niewłaściwym indeksie nośności negatywnie wpływa na stabilność pojazdu i przyczynia się do szybszego zużycia opony. Indeks prędkości natomiast to wartość maksymalnej prędkości pojazdu, dla której obciążenie ogumienia nie przekroczy wartości indeksu nośności. Oznaczany jest symbolem literowym.
  4. Zwróć uwagę na etykietę opony i jej najważniejsze parametry. Każda opona, produkowana po 2012 roku, wyposażona jest w etykietę, określającą jej podstawowe właściwości. Zaliczamy do nich efektywność paliwową, przyczepność do mokrej nawierzchni i emitowany poziom hałasu. Klasa energetyczna opony bezpośrednio związana jest z oporami toczenia, które przekładają się na zużycie paliwa. Najbardziej efektywne energetycznie opony mają klasę A, a najmniej oszczędne klasę G. Przyczepność bieżnika, wpływająca na długość drogi hamowania, również określana jest w klasie od A do G. Natomiast poziom emitowanego hałasu to wartość liczbowa, podawana w decybelach. Przeciętna głośność opon to 76 dB.
  5. Dobierz bieżnik opony do charakteru jazdy. Opony dostępne są na rynku w jednym z trzech rodzajów bieżnika. Może on być blokowy, asymetryczny lub kierunkowy. Bieżnik blokowy rekomendowany jest do spokojnej jazdy po mieście, a w dłuższe trasy i do większych prędkości lepiej wybrać opony z bieżnikiem kierunkowym. Natomiast bieżnik asymetryczny świetnie sprawdzi się w przypadku jazdy sportowej. Pamiętajmy, że na tej samej osi należy zawsze stosować opony o tym samym rodzaju bieżnika – stąd zasada, że opony kupujemy parami.
  6. Zapoznaj się ze specyfikacją producenta i określ budżet. Opony dostępne są na rynku w trzech segmentach cenowych – budget, medium i premium. Warto najpierw określić swój budżet, przeznaczony na komplet opon, a potem zorientować się, jacy producenci w wybranym przez nas segmencie cenowym są rekomendowani przez klientów. Miarodajne opinie i recenzje z powodzeniem można znaleźć na forach internetowych. Bardzo ważny w kontekście segmentu cenowego opony jest także styl jazdy i zastosowanie auta. Samochody, przeznaczone do pokonywania długich dystansów lub agresywnej jazdy powinny być wyposażone w opony klasy premium. Natomiast z segmentu budżetowego lub średniego z powodzeniem można wybrać opony do spokojnej jazdy po mieście.
  7. Zapytaj o radę fachowca z profesjonalnego serwisu opon. Niecenioną pomocą przy wyborze odpowiednich opon są także fachowcy z naszego serwisu opon. Pomogą nie tylko dobrać odpowiedni rodzaj opony, ale także zaoferują kompleksowe usługi wulkanizacyjne, łącznie z naprawą opon i montażem ogumienia.