Blog

Nieodpowiednie wyważenie kół może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje, z czego nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę. Co ciekawe, problem ten może dotyczyć nie tylko używanych kół, ale i nowych.

Z tego artykułu dowiesz się, na czym właściwie polega wyważenie kół, kiedy jest to konieczne i dlaczego jest tak ważne.

Na czym polega wyważanie kół?

Wyważanie najprościej można opisać jako czynności, które mają doprowadzić do tego, by w kole nie występowały miejsca o większej lub mniejszej masie. Chodzi więc o to, aby zapewnić równomierne rozłożenie masy na całym obwodzie opony. Dla fachowca wyważenie kół to nic trudnego. W profesjonalnych warsztatach prace z tego zakresu wykonuje się przy użyciu wyważarki – maszyny, która zapewnia precyzyjne działanie.

Wyważanie kół jest ważne nawet w przypadku nowych opon. Dlaczego? Produkując opony i felgi oczywiście niezbędne jest zachowanie odpowiednich proporcji, aby koło pracowało równo. Zatem w teorii masy osi obrotu powinny być rozłożone równomiernie. W praktyce jednak jest to bardzo trudne do osiągnięcia. Dlatego warto wyważyć nawet fabrycznie nowe koła.

Kiedy konieczne jest wyważenie kół?

Jak już zostało wspomniane, wyważenia mogą wymagać nawet fabrycznie nowe koła. Z usługi tej powinniśmy skorzystać każdorazowo, bez względu na powód wymiany kół.

W kołach używanych przyczyną problemów zwykle są błędy eksploatacyjne. Korzystając na co dzień z naszych samochodów, jeździmy po różnych drogach, często napotykając krawężniki, koleiny, nierówną powierzchnię. Szczególnie niebezpieczne mogą być sytuacje, w których z dużą prędkością wjeżdżamy w dziurę w drodze lub uderzamy o krawężnik. Dużym obciążeniem dla kół jest też jazda w terenie czy gwałtowne hamowanie. Oczywiście koła należy skontrolować również w pojazdach po wypadku lub kolizji.

Dlaczego odpowiednie wyważenie kół jest tak ważne?

Jeśli koło nie będzie odpowiednio wyważone, odczujemy to bardzo szybko. Przy jeździe z większą prędkością poczujemy drgania na kierownicy, drgania karoserii oraz zarzucanie tylnej części pojazdu przy pokonywaniu zakrętów. Niestety to jeszcze nie wszystkie konsekwencje. Nieodpowiednio wyważone koła mają bezpośredni wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale również i bezpieczeństwo. Dlatego zawsze, gdy zaistnieje taka potrzeba, należy skorzystać z tej usługi w profesjonalnym warsztacie.