Blog

Co prawda na polskich drogach można jeszcze spotkać sporo aut bez klimatyzacji, ale większość osób, które planują zakup auta, szuka pojazdu posiadającego ją na wyposażeniu. Klimatyzacja samochodowa to obecnie niezbędne minimum. W upalne dni kierowcy nie są w stanie obejść się bez niej. Każdy z nas wie, że układ klimatyzacji należy okresowo serwisować. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że o układ klimatyzacji należy dbać także podczas codziennej eksploatacji.

Jak działa klimatyzacja?

W klimatyzacji ciepłe powietrze jest schładzane przez czynnik chłodzący, który krąży w układzie, w którym cyklicznie dochodzi do zmiany stanu skupienia z ciekłego w gazowy, co z kolei powoduje obniżenie temperatury i ponowne przejście gazu w ciecz. Schłodzone powietrze przepływa przez filtr kabinowy, który dodatkowo je oczyszcza. Aby wszystkie te procesy zachodziły w układzie w sposób bezproblemowy należy zadbać o odpowiednie użytkowanie klimatyzacji.

Jak dbać o klimatyzację na co dzień?

W okresie letnim, kiedy auto podczas postoju nagrzeje się, należy najpierw przewietrzyć jego wnętrze przed jazdą. Dzięki temu klimatyzacja będzie w stanie w krótszym czasie schłodzić jego wnętrze. Zimą zazwyczaj zapominamy o istnieniu klimatyzacji. To spory błąd! Klimatyzację należy uruchamiać przynajmniej raz w tygodniu. W przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do uszkodzenia kompresora, które będzie spowodowane niedostatecznym smarowaniem. Warto pamiętać, że klimatyzacja samochodowa nie tylko chłodzi, ale także osusza powietrze. Ma to duże znaczenie szczególnie jesienią i zimą, kiedy wilgotność powietrza jest dużo wyższa. Włączenie klimatyzacji zapobiega parowaniu szyb. Jeśli szyby zaparują to podmuch zimnego, suchego powietrza pomoże pozbyć się pary.

W sytuacji jeśli nie używamy klimatyzacji przez dłuższy czas należy ją zdezynfekować. Zalegająca wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów. To z kolei jest groźne dla zdrowia. Utrzymanie czystości będzie łatwiejsze dzięki procesowi ozonowania i odgrzybiania.

W okresie letnim parkując auto warto wybierać zacienione miejsca. W słoneczne dni, jeżeli parkujemy w bezpiecznym miejscu, np. przed domem, można zostawić lekko uchylone szyby. To pozwoli zaoszczędzić nieco paliwa w trakcie chłodzenia powietrza.

Regularny serwis klimatyzacji

W przypadku kiedy z układu klimatyzacji wydobywa się nieprzyjemny zapach i jednocześnie stwierdzimy obniżoną wydajność układu, to niezwłocznie musimy zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego serwisu klimatyzacji. Raz w roku należy:

  • Wymienić filtr kabinowy

  • Wyczyścić kanały dolotowe powietrza

  • Przeprowadzić odgrzybianie parownika

  • Zweryfikować drożność kanału odprowadzającego skropliny z parownika

  • Wyczyścić wloty powietrza na zewnątrz pojazdu

Co 2 lata trzeba uzupełnić czynnik chłodzący oraz wyczyścić układ z wilgoci. Ponadto co kilka lat warto wymienić filtr osuszacza. Zawsze należy wybierać sprawdzony serwis klimatyzacji. Często mechanicy nie posiadają wystarczającej wiedzy przez co przyczyniają się do powstania jeszcze większych szkód w układzie chłodzenia samochodu. Idealnym momentem na serwis klimatyzacji jest wiosna.

Jak dbać o sprężarkę klimatyzacji?

Sprężarka klimatyzacji włącza się automatycznie. Najważniejsze jednak, aby regularnie korzystać z klimatyzacji i dawać jej możliwość pracy. Sprężarka jest elementem ruchomym, dlatego co jakiś czas musi być w ruchu, aby wszystkie jej elementy były odpowiednio nasmarowane. Awaria sprężarki to dosyć duży koszt dlatego lepiej nie dopuszczać do takiej sytuacji, dlatego jak już wspominaliśmy warto włączać klimatyzację również zimą.

Klimatyzacja to układ, który wymaga nie tylko regularnego serwisowania, ale przede wszystkim prawidłowego użytkowania przez cały rok. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zadbać o jej długą żywotność.  Warto pamiętać by włączając klimatyzację zwrócić uwagę czy są zamknięte wszystkie okna, by sprężarka nie była zbyt mocno eksploatowana.