Blog

Sprzęgło to jeden z tych elementów, dzięki któremu w ogóle możliwa jest jazda samochodem. Każda poważniejsza usterka może więc unieruchomić pojazd, nawet jeśli pod innymi względami jest całkowicie sprawny. Jednak proces zużycia sprzęgła zazwyczaj następuje bardzo powoli. Postępujące zmiany niekiedy dają o sobie znać w dość subtelny sposób, więc nietrudne je przeoczyć. Kiedy już dojdzie do zaawansowanych uszkodzeń, pojawią się poważne problemy z prawidłowym funkcjonowaniem sprzęgła, co odbija się nie tylko na komforcie jazdy, ale i bezpieczeństwie jazdy. Ten element zawsze powinien być w 100% sprawny! Dlatego też, gdy masz jakiekolwiek wątpliwości, zgłoś się do naszego warsztatu. Sprawdzimy, w czym tkwi problem i jak można go skutecznie i w przystępnej cenie rozwiązań.

Sprzęgło oczywiście można naprawiać, ale nie zawsze przyniesie to oczekiwane rezultaty. W niektórych przypadkach wymiana sprzęgła to najrozsądniejsza decyzja.

Naprawa sprzęgła - tańsza, ale nie zawsze możliwa

Naprawa sprzęgła jest tańsza niż jego wymiana, ale nie zawsze bywa rekomendowana. Sprzęgło ma dość skomplikowaną konstrukcję, więc tak naprawdę bardzo wiele elementów stanowi przyczynę niesprawności. Mogą to być np. wyszczerbienie tarczy sprzęgła, pęknięcie docisku, przetarcie łożyska wyciskowego itd. Żadnego z tych objawów awarii nie należy bagatelizować. Zawsze w pierwszej kolejności warto zgłosić się do naszego warsztatu w Opolu. W przypadku stwierdzenia poważnych uszkodzeń zapewniamy fachową wymianę sprzęgła.

Kiedy konieczna może być wymiana sprzęgła?

Jednym z pierwszych objawów świadczących o uszkodzeniu sprzęgła, jest problem z płynnym wyborem pierwszego i wstecznego biegu. Mogą też pojawić się odczuwalne wibracje w trakcie wciskania sprzęgła, tzw. twardy pedał sprzęgła, a także mocne szarpnięcia w trakcie ruszania. Wszystkie te kłopoty powinny skłonić nas do wizyty w profesjonalnym warsztacie. Wymiana sprzęgła zawsze rekomendowana jest w sytuacjach, gdy problemy są na tyle poważne, że układ nie kwalifikuje się do naprawy.