Blog

Nieregularne sprawdzanie zbieżności kół, a także wszelkiego rodzaju zaniedbania z tym związane, powodują szereg skutków, wpływających nie tylko na stan pojazdu, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo jazdy. Dlaczego zatem należy ją regularnie sprawdzać i co w ogóle to pojęcie oznacza?

Zbieżność kół: co to znaczy?

Zbieżność kół oznacza wartość położenia kół przednich lub tylnych względem siebie. Wyrażana jest jako kąt pomiędzy torami obu kół tej samej osi i powinna zawierać się w przedziale +3 do –3 stopni. Rozbieżność następuje przy kącie ujemnym, podobnie gdy punkty znajdujące się z przodu obręczy kół są bliżej siebie, niż te się z tyłu.

Negatywne skutki

Negatywnych skutków braku zbieżności kół jest sporo.

Głównym będzie problem z utrzymaniem linii podczas jazdy na wprost. Jednocześnie ten objaw powinien być dla nas jasnym sygnałem, że najwyższy czas udać się na stację diagnostyczną.

Innym negatywnym skutkiem braku zbieżności kół będzie nierównomierne zużywanie się ogumienia, co wymusza jego częstą zmianę, a także może powodować niebezpieczne sytuacje na drodze.

Jeśli zaobserwujemy większe niż zwykle spalanie, również powinniśmy udać się do warsztatu samochodowego celem sprawdzenia zbieżności kół. Większe zużycie paliwa jest bowiem spowodowane zwiększonym oporem toczenia.

Najniebezpieczniejszym jednak skutkiem braku zbieżności kół jest opóźniona reakcja podczas wchodzenia w zakręty. Przy braku gwarancji pełnej powierzchni styku opony z nawierzchnią, auto nie zachowuje się przewidywalnie, a kierowca odczuwa bezwład pojazdu na ostrych zakrętach. Stąd tylko krok do niebezpiecznego wypadku.

Kiedy sprawdzać zbieżność

Zbieżność kół powinno sprawdzać się regularnie, przynajmniej raz w roku, na przykład podczas wymiany opon z zimowych na letnie lub gdy kupujemy całkiem nowe opony. Nie próbujmy stosować domowych metod ani laserowych wskaźników; specjaliści w warsztatach bowiem, posiadają fachowe urządzenia do sprawdzania zbieżności kół.